Kakvu čarapu nosite?

. Posted in „Ja nosim vas, vi nosite mene“ - TRENUTNA IZLOŽBA

Čarape su se u Vojvodini, kao i u čitavom svetu, plele pomoću pet igala, u krug. Na ovaj način je  moguće čarapu isplesti na dva načina: od grla, što je češće i od vrhova prstiju ka grlu, što je ređi i stariji način. Grlo čarape je najviše ukrašeno.  Uobičajeno je da se stopalo čarape plete tzv. glatkim pletenjem koje podrazumeva izradu samo pravih petlji, jer čarapa pletena u krug ne zahteva izradu krivih petlji. Ovo je ujedno i najjednostavnija pletačka tehnika kojom se često plete i cela čarapa. Ovakvo pletenje naziva se još i žersej bod.

U Vojvodini su se tokom 20. veka u okviru nacionalnih kostima etničkih zajednica, razvili različiti prepoznatljivi tipovi čarapa. Osim etničkog, prisutan je i lokalni identitet.  U grupu čarapa sa prepoznatljivim etničkim odlikama možemo svrstati veliku grupu, arhaičnih, crno-belih vunenih čarapa koje su pripadale etničkoj grupi Klimenti u Sremu. Kako su slovačke nošnje tokom prošlog veka razvile lokalne osobenosti, tako možemo prepoznati i određeni tip čarape, kao što su staropazovačke, kovačičke i padinske.

U sledećih nekoliko postova upoznaćemo vas sa različitim tehnikama i tipovima čarapa koje su nošene u vojvođanskim selima uz tradiciomalnu odeću do kraja 20. Veka.

Katarina Radisavljević, muzejski savetnik