Jednobojne čarape sa grlom pletenim svežnjastim bodom

. Posted in „Ja nosim vas, vi nosite mene“ - TRENUTNA IZLOŽBA

Karakterističan način pletenja ukrasa na ovim čarapama u stručnoj literatui se naziva svežnjastim bodovima podrazumeva formiranje malih otvora na pletivu koji se dobijaju dodavanjem ili oduzimanjem petlji. Otvori su raspoređeni tako da na određenim mestima formiraju „svežnjeve“ – grupe petlji koje daju šupljikavi uzorak. U tom pogledu je zanimljiv jedan tip vunenih čarapa koje su nosile Slovakinje u Staroj pazovi krajem 19. veka. Ukras na njima se nalazio duž zadnjeg dela grla čarape i oko otvora. Smatra se da je pletenje svežnjastim bodom nastalo u 16. veku u Evropi da bi imitiralo šupljikavi vez koji je bio skup. Pod uticajem gradske kulture odevanja, s vremenom je pletenje čarapa sa uzorkom – svežnjastim bodovima i pletenicama, postalo sastavni element pletačkog umeća seoske žene.

Katarina Radisavljević, muzejski savetnik