Čarape pletene u ranfli u jednoj ili više boja

. Posted in „Ja nosim vas, vi nosite mene“ - TRENUTNA IZLOŽBA

Ženske čarape - zimske,
Padina, Banat, Slovaci, 1960.
Rumunka u svečanoj zimskoj nošnji,
Barice, 1959.

Na izložbi Ja nosim vas, vi nosite mene - Obuća iz Etnološke zbirke Muzeja Vojvodine, izloženo je nekoliko modela čarapa štrikanih u ranfli. Kao etnički i lokalno prepoznatljiv model možemo istaći ženske i dečije čarape iz sela Padina u Južnom Banatu, koje se nose u ovom slovačkom selu od polovine 20. veka. Za razliku od svih ostalih čarapa u kolekciji, grlo padinskih čarapa je pleteno na dve igle, a zatim sašiveno i dopleteno uz stopalo. Karakteriše ih izmena boja vune u horizontalnim linijama i pletenje u ranfli. U ovom slučaju dobijen je vertikalni talasasti uzorak tako što se dve krive petlje zamenjuju jednom pravom u svakom drugom redu. Sasvim drugačiji par čarapa dolazi iz Kovačice, takođe slovačkog sela u južnom Banatu. Za izradu grla upotrebljene su braon i jarko zelena boja, koje formiraju prugasti uzorak. Zelene pruge izvedene su izradom pletenica. Višebojne čarape su nošene svaki dan, za razliku od belih ili crnih, koje su bile deo svečane nošnje. Primerci jednobojnih ženskih čarapa pletenih u ranfli potiču iz različitih rumunskih sela.

Izložba „Ja nosim vas, vi nosite mene - Obuća iz etnološke zbirke Muzeja Vojvodine“

U sledećem nastavku: dilema – da li su čarape pletene ručno ili mašinski?

Katarina Radisavljević, muzejski savetnik - etnolog