Изложба старих пољопривредних машина и оруђа
Аутор изложбе: Филип Форкапић, кустос, етнолог
Павиљон 2 је помоћна, економска зграда типична за велепоседничка имања у Војводини из 18. и 19. века. У овој згради се некада налазила коњушница, ковачница, радионица и просторије за кочије. Када је саграђена и да ли је током времена мењана њена намена, није познато, али је сасвим сигурно да је садашњи изглед и поменуту функцију имала у време газдовања породице Дунђерски. Из тог периода су сачувани неки оригинални предмети, који су, презентовани на сталној поставци: ковачка пећ са мехом и струг.
Зграда је током 1993. године адаптирана за потребе "Изложбе пољопривредних машина и оруђа", непосредно након усељења Музеја у комплекс. Тавански простор је искоришћен за депо, а приземље за сталну поставку.
Реконструкција сталне поставке и мање грађевинске интервенције на згради извршене су крајем 2009. и почетком 2010. године.
Захваљујући брзом развоју науке и технике, све су изражајније промене у домену пољопривредне технике, било да је реч о оруђу или о машинама.
У павиљону су изложене алатке, оруђе и машине различитих техничких решења, конструкција и произвођача. Највише предмета потиче из периода између два светска рата, али има и оних са краја 19, почетка 20. века и из периода након Другог светског рата. Представљене су следеће групе пољопривредне механизације:
- оруђа за основну и допунску обраду земљишта (плугови, загртачи, шпартачи, ваљак, брана и дрљача);
- сејалице (за стрна жита и окопавине, тзв. сецер);
- машине за чишћење и сортирање семена (вејалица, спирални и цилиндрични тријер);
- алатке и машине за припрему сточне хране (круњачи и прекрупачи за кукуруз, сечке, млин чекићар и ножеви за сено и сламу);
- алатке и машине за жетву и бербу (вадилица за кромпир, виле за вађење шећерне репе и грабље за сакупљање сена и класја по стрњици);
- погонске машине (парне локомобиле и трактори);
- транспортна средства (запрежна кола).
Ови предмети су углавном занатске израде – ковачке и коларске, а мањи део је фабричке производње. Произведени су у Европи (Немачкој, Мађарској, Чешкој, Енглеској, Србији и Хрватској) и САД.